MAAA Girls Tennis

Standings

 
 RecordHomeRoadStreak
Potosi14-26-08-2Lost 1
Farmington9-65-34-3Lost 1
North County8-65-23-4Lost 1
Arcadia Valley3-112-31-8Lost 5
Fredericktown2-111-41-7Lost 1
◇ - Won Regular Season Title
◆ - Won Conference Tournament Title
◈ - Won District Title

Arcadia Valley Girls Tennis

Head Coach: Elaine Stocum • 15th year
9/4/2019Arcadia Valley@Cape Notre DameL 9-0
9/5/2019North County@Arcadia ValleyL 6-3
9/6/2019Arcadia Valley@St. PiusL 7-2
9/10/2019Arcadia Valley@PotosiL 6-3
9/13/2019Fredericktown@Arcadia ValleyW 6-3
9/14/2019Charleston@Arcadia ValleyW 5-4
9/16/2019Arcadia Valley@WindsorL 6-3
9/17/2019Arcadia Valley@FarmingtonL 6-3
9/19/2019Arcadia Valley@DexterW 5-4
9/24/2019Arcadia Valley@North CountyL 7-2
9/26/2019Potosi@Arcadia ValleyL 8-1
10/1/2019Arcadia Valley@FredericktownL 7-2
10/2/2019Farmington@Arcadia ValleyL 7-2
10/3/2019MAAA Conference Tournament5th place
10/7/2019Districts
10/7/20194-Saxony Lutheran vs 5-Arcadia ValleyL 5-2

Farmington Knights Girls Tennis

Head Coach: Andrew Canter • 9th year
9/3/2019North County@FarmingtonW 6-3
9/5/2019Farmington@FredericktownW 6-3
9/9/2019Mehlville@FarmingtonL 5-4
9/10/2019Farmington@JacksonW 6-3
9/12/2019Farmington@PotosiL 6-3
9/17/2019Arcadia Valley@FarmingtonW 6-3
9/18/2019Poplar Bluff@FarmingtonW 9-0
9/19/2019Farmington@North CountyL 5-4
9/20/2019Farmington Tournament2nd place
9/23/2019Farmington@Oakvilleppd.
9/24/2019Fredericktown@FarmingtonW 6-3
9/26/2019Farmington@WindsorW 5-4
9/30/2019Cape Central@FarmingtonL 8-1
10/1/2019Potosi@FarmingtonL 5-4
10/2/2019Farmington@Arcadia ValleyW 7-2
10/3/2019MAAA Conference Tournament2nd place (tie)
10/4/2019Waynesville Tournament
10/7/2019Districts
10/7/20194-Farmington vs 5-Mehlville
10/8/20191-Cape Central vs 4-FarmingtonL 5-1

Fredericktown Lady Blackcats Girls Tennis

Head Coach: Courtney Holliday • 1st year
9/3/2019Fredericktown@PotosiL 9-0
9/5/2019Farmington@FredericktownL 6-3
9/9/2019Fredericktown@KennettL 9-0
9/10/2019Fredericktown@North CountyL 7-2
9/13/2019Fredericktown@Arcadia ValleyL 6-3
9/14/2019Cape Central Doubles Tournament4th place
9/16/2019St. Pius@FredericktownL 8-1
9/18/2019Fredericktown@WindsorL 5-4
9/19/2019Potosi@FredericktownL 6-3
9/23/2019Cape Notre Dame@Fredericktownppd.
9/24/2019Fredericktown@FarmingtonL 6-3
9/26/2019North County@FredericktownL 7-2
9/30/2019Fredericktown@SikestonW 9-0
10/1/2019Arcadia Valley@FredericktownW 7-2
10/3/2019MAAA Conference Tournament4th place
10/7/2019Districts
10/7/20193-North County vs 6-FredericktownL 5-0

North County Lady Raiders Girls Tennis

Head Coach: Anna Yount • 1st year
9/3/2019North County@FarmingtonL 6-3
9/5/2019North County@Arcadia ValleyW 6-3
9/10/2019Fredericktown@North CountyW 7-2
9/11/2019St. Pius@North CountyL 5-4
9/14/2019North CountyvsCharleston (@ AV)W 8-1
9/17/2019North County@PotosiL 8-1
9/19/2019Farmington@North CountyW 5-4
9/23/2019Windsor@North CountyW 6-3
9/24/2019Arcadia Valley@North CountyW 7-2
9/26/2019North County@FredericktownW 7-2
10/1/2019North County@St. PiusL 7-2
10/2/2019Potosi@North CountyL 5-4
10/3/2019MAAA Conference Tournament2nd place (tie)
10/7/2019Districts
10/7/20193-North County vs 6-FredericktownW 5-0
10/8/20192-Potosi vs 3-North CountyL 5-2

Potosi Lady Trojans Girls Tennis

Head Coach: Danny Mueller • 3rd year
9/3/2019Fredericktown@PotosiW 9-0
9/4/2019Potosi@St. PiusW 5-4
9/10/2019Arcadia Valley@PotosiW 6-3
9/11/2019Potosi@WindsorW 8-1
9/12/2019Farmington@PotosiW 6-3
9/14/2019Windsor Doubles Tournament1st place
9/16/2019Potosi@SikestonW 9-0
9/17/2019North County@PotosiW 8-1
9/19/2019Potosi@FredericktownW 6-3
9/20/2019Farmington Tournament1st place
9/23/2019St. Pius@PotosiW 6-3
9/25/2019Potosi@Cape Notre DameL 9-0
9/26/2019Potosi@Arcadia ValleyW 8-1
9/30/2019PotosivsSaxony Lutheran (@ Cape C.)W 6-3
10/1/2019Potosi@FarmingtonW 5-4
10/2/2019Potosi@North CountyW 5-4
10/3/2019MAAA Conference Tournament1st place
10/7/2019Districts
10/8/20192-Potosi vs 3-North CountyW 5-2
10/8/20191-Cape ND vs 2-PotosiL 5-0

Scores

Friday (KFMO): 
Farmington-
St. Mary's-
Saturday 
 Thayer-
Valle Catholic-
Friday
 Cooter-
St. Paul-
Friday
Mineral Area-
 Daley-
Friday
Mineral Area-
 Daley-

Broadcast Schedule

Thursday, Nov. 21
6:30p, NHL: Calgary @ St. Louis*
Friday, Nov. 22
6:00p, FB: Countdown to Kickoff
6:30p, FB: Farmington @ St. Mary's (Qtrs)
Saturday, Nov. 23
6:30p, NHL: Nashville @ St. Louis*
Monday, Nov. 25
4:30p, BBB: 1-SI vs 8-Bis (AV Qtrs)
6:30p, BBB: 2-Lester vs 7-WC (AV Qtrs)
6:30p, NHL: St. Louis @ Nashville*
8:00p, BBB: 3-Fred vs 6-AV (AV Qtrs)
Tuesday, Nov. 26
5:30p, BBB: 4-Ell vs 5-Clear (AV Qtrs)
7:30p, BBB: Loser's Semi #1 (AV T)
Wednesday, Nov. 27
4:30p, BBB: Loser's Semi #1 (AV T)
5:30p, NHL: St. Louis @ Tampa Bay*
6:30p, BBB: Semifinal #1 (AV T)
8:00p, BBB: Semifinal #2 (AV T)
Thursday, Nov. 28
4:30p, BBB: 5th Place (AV T)
6:30p, BBB: 3rd Place (AV T)
8:00p, BBB: Championship (AV T)
Friday, Nov. 29
6:00p, FB: Countdown to Kickoff
6:30p, FB: Districts Week 2
7:00p, NHL: St. Louis @ Dallas*
Saturday, Nov. 30
8:30a, GBB: 2-WC vs 7-VCal (VCal Qtrs)
10:15a, GBB: 3-Jeff vs 6-Kin (VCal Qtrs)
12:45p, BBB: 4-VCal vs 5-St. Paul (VCal Qtrs)
2:00p, GBB: 1-SI vs 8-Bis (VCal Qtrs)
4:30p, BBB: 2-Bourbon vs 7-Vib (VCal Qtrs)
5:45p, BBB: 3-Kin vs 6-Bis (VCal Qtrs)
6:30p, NHL: Pittsburgh @ St. Louis*
Sunday, Dec. 1
11:00a, NFL: Oakland @ Kansas City
Monday, Dec. 2
3:30p, GBB: 1-NC vs 8-VillaD (DeS Qtrs)
5:30p, BBB: 4-Duch vs 5-NC (DeS Qtrs)
7:00p, BBB: 2-Hills vs 7-SG (DeS Qtrs)
7:00p, NHL: St. Louis @ Chicago*
8:30p, GBB: 3-Farm vs 6-NW (DeS Qtrs)
Tuesday, Dec. 3
5:00p, GBB: 2-AV vs 6-Perry (Fred pool)
7:00p, GBB: 4-Fred vs 5-Pot (Fred pool)
Wednesday, Dec. 4
5:30p, GBB: Ste. Gen. vs Crystal C. (VCath pool)
6:30p, NHL: St. Louis @ Pittsburgh*
7:30p, GBB: St. Vin. vs Valle Cath. (VCath pool)
Thursday, Dec. 5
7:00p, BBB: IF Farm (Sullivan Semis)
Friday, Dec. 6
6:30p, BB: TBD (DeS Semis)
8:30p, BB: TBD (DeS Semis)
Saturday, Dec. 7
TBD, BB: TBD (Fred or DeS Tourn.)
5:30p, NHL: Toronto @ St. Louis*
Sunday, Dec. 8
2:00p, NFL: Kansas City @ New England
Monday, Dec. 9
TBD, GBB: TBD
Tuesday, Dec. 10
6:00p, NHL: St. Louis @ Buffalo*
7:00p, BBB: Perryville @ Valle Catholic
Thursday, Dec. 12
6:30p, NHL: Vegas @ St. Louis*
7:00p, GBB: West County @ Ste. Genevieve
Friday, Dec. 13
7:00p, BBB: Farmington @ Saxony Lutheran
Saturday, Dec. 14
8:30a, BBB: West County vs Potosi
12:00p, GBB: Farmington vs Seckman
1:30p, BBB: Fox vs Saxony Lutheran
3:00p, GBB: Central vs Ellington
4:30p, BBB: South Iron vs Oak Ridge
6:30p, NHL: Chicago @ St. Louis*
Sunday, Dec. 15
11:00a, NFL: Denver @ Kansas City
Monday, Dec. 16
6:30p, NHL: Colorado @ St. Louis*
7:00p, GBB: Arcadia Valley @ Ste. Genevieve
Tuesday, Dec. 17
7:00p, BBB: St. Pius @ Central
Wednesday, Dec. 18
7:00p, BBB: Fredericktown @ Valle Catholic
7:00p, NHL: Edmonton @ St. Louis*
Thursday, Dec. 19
7:00p, GBB: West County @ Fredericktown
Friday, Dec. 20
7:00p, BBB: Steelville @ West County
Saturday, Dec. 21
9:00p, NHL: St. Louis @ San Jose*
Sunday, Dec. 22
6:00p, NFL: Kansas City @ Chicago
* – denotes game on B104.3fm