MAAA Boys Tennis

Standings



RecordHomeRoadStreak
◈ North County11-45-26-2Lost 1
Arcadia Valley6-53-33-2Lost 1
Farmington10-93-47-5Lost 1
Potosi6-9-13-2-13-7Lost 1
◈ - Won District Title

Arcadia Valley Tigers Tennis

Head Coach: Chuck Lee • 6th year
3/22/2022Poplar Bluff@Arcadia Valleyppd.
3/23/2022Potosi@Arcadia Valleyppd. (5/3)
3/30/2022Arcadia Valley@North Countyppd. (4/12)
4/4/2022Crystal City@Arcadia ValleyW 7-2
4/5/2022Arcadia Valley@St. PiusW 7-2
4/6/2022Arcadia Valley@WindsorW 8-1
4/7/2022Arcadia Valley@Cape Notre DameL 8-1
4/11/2022St. Pius@Arcadia Valleyppd.
4/12/2022Arcadia Valley@North County, from 3/30L 6-3
4/13/2022Arcadia Valley@Crystal Cityppd. (5/4)
4/19/2022North County@Arcadia ValleyL 8-1
4/21/2022Cape Notre Dame@Arcadia ValleyL 8-1
4/26/2022Potosi@Arcadia ValleyW 6-3
4/28/2022Farmington Tournament4th place
5/3/2022Potosi@Arcadia Valley, from 3/23W 9-0
5/4/2022Arcadia Valley@Crystal City, from 4/13W 8-1
5/5/2022Dexter@Arcadia Valleyppd.
5/9/2022Districts
5/9/20222-Dexter vs 3-Arcadia ValleyL 5-4

Farmington Knights Tennis

Head Coach: Andrew Canter • 6th year
3/19/2022Francis Howell Central Quad
3/19/2022Farmington vs LibertyL 5-0
3/19/2022Farmington vs St. DominicL 5-2
3/19/2022Farmington vs Francis Howell CentralL 5-0
3/28/2022Cape Notre Dame@FarmingtonL 8-1
3/29/2022Farmington@FestusW 7-2
4/5/2022Farmington@PotosiW 9-0
4/6/2022Farmington@North CountyL 8-1
4/7/2022Sikeston@FarmingtonW 9-0
4/9/2022Poplar Bluff Tournament (7 teams)2nd place
4/13/2022Oakville@Farmingtonppd. (4/27)
4/14/2022Farmington@WindsorW 9-0
4/18/2022Farmington@MehlvilleW 8-1
4/19/2022Dexter@FarmingtonW 8-1
4/21/2022Farmington@LebanonW 8-1
4/21/2022Farmington@RollaL 6-3
4/22/2022Waynesville Tournament5th place
4/25/2022Farmington@St. PiusW 9-0
4/26/2022Jackson@FarmingtonL 7-2
4/27/2022Oakville@Farmington, from 4/13L 7-2
4/28/2022Farmington Tournament3rd place
5/2/2022Poplar Bluff@Farmingtonppd.
5/3/2022Farmington@Cape CentralW 7-2
5/9/2022Districts
5/9/20221-Farmington vs 4-SummitW 5-1
5/10/20221-Farmington vs 3-Cape CentralL 5-4

North County Raiders Tennis

Head Coach: Anna Yount • 4th year
3/23/2022Jackson@North Countyppd. (4/8)
3/29/2022North County@WindsorW 9-0
3/30/2022Arcadia Valley@North Countyppd. (4/12)
4/4/2022North County@FestusW 6-3
4/6/2022Farmington@North CountyW 8-1
4/7/2022Potosi@North CountyW 8-1
4/8/2022Jackson@North County, from 3/23L 6-3
4/12/2022Arcadia Valley@North County, from 3/30W 6-3
4/14/2022North County@PotosiW 9-0
4/19/2022North County@Arcadia ValleyW 8-1
4/21/2022Crystal City@North CountyW 9-0
4/22/2022Cape Central Doubles Tournament2nd place
4/26/2022North County@EurekaL 6-3
4/29/2022North County@St. PiusW 9-0
5/2/2022St. Charles@North Countyppd.
5/4/2022North County@Cape Notre DameL 8-1
5/5/2022North County@Crystal City
5/9/2022Districts
5/9/20221-North County vs 4-Crystal CityW 5-0
5/10/20221-North County vs 2-FestusW 5-1
5/16/2022State Sectionals
5/16/2022North County vs ClaytonL 5-0

Potosi Trojans Tennis

Head Coach: Danny Mueller • 8th year
3/21/2022Crystal City@PotosiW 7-2
3/23/2022Potosi@Arcadia Valleyppd. (5/3)
3/24/2022Potosi@Cape Notre DameL 9-0
3/28/2022Potosi@Crystal CityW 8-1
3/29/2022Potosi@DexterL 6-3
3/30/2022Potosi@Salemppd. (4/19)
4/1/2022Potosi@St. PiusW 7-2
4/5/2022Farmington@PotosiL 9-0
4/6/2022Bayless@PotosiW 9-0
4/7/2022Potosi@North CountyL 8-1
4/9/2022Poplar Bluff Tournamentt (7 teams)5th place
4/11/2022Potosi@Festusppd. (4/27)
4/12/2022Potosi@WindsorW 5-4
4/14/2022North County@PotosiL 9-0
4/19/2022Potosi@Salem, from 3/30W 5-4
4/20/2022Sikeston@Potosippd. (5/4)
4/22/2022Crystal City Doubles Tournament2nd place
4/26/2022Potosi@Arcadia ValleyL 6-3
4/27/2022Potosi@Festus, from 4/11L 8-1
5/3/2022Potosi@Arcadia Valley, from 3/23L 9-0
5/4/2022Sikeston@Potosi, from 4/20T 4-4
5/9/2022Districts
5/9/20222-Festus vs 3-PotosiL 5-0

Scores

Friday (KFMO) - Final
Class 3, District 3 Tournament - Championship
1-West County3
2-St. Pius5
Tuesday (KFMO)
Class 4 State Tournament - Sectional
Kennett-
Central-
Tuesday - After Day 2
National Tournament (@ Joplin, MO)
Mineral Area18th 
Monday (KFMO)
Class 2 State Tournament - Semifinal
Central-
Skyline-

Broadcast Schedule

Friday, May 20:
4:40p, MLB: St. Louis @ Pittsburgh*
Saturday, May 21:
4:40p, MLB: St. Louis @ Pittsburgh*
6:30p, NHL: WCS G3, Colorado @ St. Louis 
Sunday, May 22:
9:40a, MLB: St. Louis @ Pittsburgh*
3:00p, NASCAR: Texas Motor Speedway
Monday, May 23:
10:30a, SB: Central vs Skyline (State Semi)
5:50p, MLB: Toronto @ St. Louis*
8:00p, NHL: WCS G4, Colorado @ St. Louis 
Tuesday, May 24:
4:30p, Base: Central vs Kennett (State Sect)
5:50p, MLB: Toronto @ St. Louis*
Wednesday, May 25:
TBD, NHL: WCS G5, St. Louis @ Colorado
Thursday, May 26:
5:50p, MLB: Milwaukee @ St. Louis*
Friday, May 27:
TBD, NHL: WCS G6, Colorado @ St. Louis
6:20p, MLB: Milwaukee @ St. Louis*
Saturday, May 28:
12:20p, MLB: Milwaukee @ St. Louis*
Sunday, May 29:
TBD, NHL: WCS G7, St. Louis @ Colorado
12:20p, MLB: Milwaukee @ St. Louis*
Monday, May 30:
12:20p, MLB: San Diego @ St. Louis*
Tuesday, May 31:
5:50p, MLB: San Diego @ St. Louis*
Wednesday, June 1:
11:20a, MLB: San Diego @ St. Louis*
Thursday, June 2:
6:10p, MLB: St. Louis @ Chicago (N)*
Friday, June 3:
12:25p, MLB: St. Louis @ Chicago (N)*
Saturday, June 4:
11:25a, MLB: St. Louis @ Chicago (N)*
5:20p, MLB: St. Louis @ Chicago (N)*
Sunday, June 5:
12:25p, MLB: St. Louis @ Chicago (N)*
+ - denotes game on KFMOsportsPlus
 * - denotes game on B104.3fm