Girls Wrestling

Central Lady Rebels Wrestling

Head Coach: Scott Aholt • 2nd year
11/26/2019Potosi@CentralW 24-6
12/3/2019Ste. GenevievevsCentral (@ Whitfield)L 27-6
12/7/2019John Burroughs Tournament (13 teams)6th place
12/10/2019North County@CentralL 24-22
12/10/2019DeSoto@CentralL 30-9
12/14/2019Rockwood Summmit Tournament (14 teams)9th place
12/17/2019CentralvsFestus (@ Cape ND)ppd.
12/21/2019Mehlville Tournament (21 teams)12th place
1/9/2020St. Clair@CentralL 48-12
1/9/2020Potosi@CentralW 24-0
1/11/20201st Annual Central Invitational5th place
1/18/2020Owensville Tournamentno team scores
1/21/2020McCluer Tournament (21 teams)7th place
1/28/2020Central@OwensvilleL 18-12
1/28/2020Central@St. James (@ Owensville)T 18-18
2/1/2020SEMO Conference Tournament (@ Jackson)7th place
2/4/2020Central@HillsboroW 6-0
2/4/2020CentralvsWindsor (@ Hillsboro)W 6-0
2/7/2020Districts (@ TBD)

North County Lady Raiders Wrestling

Head Coach: Ray Woldtvedt • 2nd year
12/3/2019Cape Central@North CountyW 42-6
12/10/2019North County@CentralW 24-22
12/13/2019Parkway West Tournament (14 teams)2nd place
12/14/2019Rockwood Summmit Tournament (14 teams)
12/17/2019North County@Ste. Genevieveppd.
12/17/2019North CountyvsSullivan (@ Ste. Genevieve)ppd.
1/11/20201st Annual Central Invitational2nd place
1/21/2020Potosi@North CountyW 12-6
1/21/2020Potosi@North CountyW
2/1/2020SEMO Conference Tournament (@ Jackson)2nd place (tie)
2/8/2020Districts (@ TBD)

Potosi Lady Trojans Wrestling

Head Coach: Michael Huddleston • 1st year
11/26/2019Potosi@CentralL 24-6
12/13/2019Union Tournament (15 teams)14th place
12/17/2019Jackson@Potosippd.
12/17/2019DeSoto@Potosippd.
1/9/2020Potosi@CentralL 24-0
1/9/2020PotosivsSt. Clair (@ Central)L 54-0
1/11/20201st Annual Central Invitational14th place (tie)
1/18/2020Willard Tournamentno team score
1/21/2020Potosi@North CountyL
1/21/2020Potosi@FestusL
2/10/2020Valle Catholic@Potosi
2/10/2020Herculaneum@Potosi
2/14/2020Districts (@ TBD)

Ste. Genevieve Dragons Wrestling

Head Coach: Jared Bonnell • 2nd year
12/3/2019Ste. GenevievevsCentral (@ Whitfield)W 27-6
12/12/2019Ste. Genevieve@Cape CentralW 36-6
12/13/2019Union Tournament (15 teams)4th place
12/17/2019North County@Ste. Genevieveppd.
12/17/2019Sullivan@Ste. Genevieveppd.
12/21/2019Mehlville Tournament (21 teams)9th place
1/3/2020Wonder Women Tournament (@ Battle, 75 teams)10th place
1/15/2020Ste. GenevievevsSikeston (@ Windsor)W 24-12
1/15/2020Ste. GenevievevsJackson (@ Windsor)W 30-6
1/18/2020Branson Tournament3rd place
1/21/2020Ste. Genevieve@DeSoto (@ Herculaneum)W 33-30
2/1/2020Seckman Tournamentno team scores
2/5/2020Ste. Genevieve@Farmington
2/8/2020Districts (@ TBD)

Scores

None
  -
  -

Broadcast Schedule

Tuesday, July 14:
4:45p, BASE: Farmington @ North County
Wednesday, July 15:
6:15p, SB: West County @ Potosi
AFTER SB, GBB (2/13/2020): 1-SG vs 4-NC (Conf Semi)
Thursday, July 16:
4:45p, BASE: North County @ Farmington
Monday, July 20:
5:45p, BASE: West County @ Arcadia Valley
Wednesday, July 22:
6:00p, VB (10/24/2019): 2-VCath vs 3-AV (Conf Semi)
Wednesday, July 29:
6:00p, GBB (12/31/2019): 3-SG vs 4-Steel (Xmas Final)
* – denotes game on B104.3fm